| | | | |
01.09.2018 KL. 19:30
RIGOLETTO
02.09.2018 KL. 19:30
RIGOLETTO
04.09.2018 KL. 19:30
RIGOLETTO
05.09.2018 KL. 18:00
FÆLLESSPISNING
05.09.2018 KL. 19:30
RIGOLETTO
07.09.2018 KL. 19:30
RIGOLETTO
08.09.2018 KL. 11:00
GALAKSENS BORGERSCENE 2018
08.09.2018 KL. 19:30
RIGOLETTO
11.09.2018 KL. 19:00
GALAKSENS BORGERSCENE 2018
12.09.2018 KL. 18:00
FÆLLESSPISNING
12.09.2018 KL. 19:00
GALAKSENS BORGERSCENE 2018
13.09.2018 KL. 19:00
GALAKSENS BORGERSCENE 2018
14.09.2018 KL. 19:30
ALMA MAHLER
15.09.2018 KL. 10:00
BØRNERYTMIK
15.09.2018 KL. 11:00
SATIN JAZZ
15.09.2018 KL. 20:00
ERANN DD
16.09.2018 KL. 15:00
DAVID HELFGOTT
19.09.2018 KL. 18:00
FÆLLESSPISNING
19.09.2018 KL. 19:30
MIRA KVARTETTEN
20.09.2018 KL. 20:00
SIMON TALBOT
23.09.2018 KL. 15:00
RIOJAZZ4
26.09.2018 KL. 18:00
FÆLLESSPISNING
26.09.2018 KL. 20:00
ERIK CLAUSEN
27.09.2018 KL. 20:00
POUL KREBS
03.10.2018 KL. 18:00
FÆLLESSPISNING
04.10.2018 KL. 19:00
GUSTAV - F*UCK JANTELOVEN
05.10.2018 KL. 20:00
DODO & THE DODOS
06.10.2018 KL. 10:00
BØRNERYTMIK
06.10.2018 KL. 11:00
JAZZTETTEN
07.10.2018 KL. 15:00
KATIE THIROUX (US)
10.10.2018 KL. 18:00
FÆLLESSPISNING
11.10.2018 KL. 19:30
FLAGERMUSEN
12.10.2018 KL. 19:00
TOBIAS DYBVAD
19.10.2018 KL. 20:00
COPENHAGEN DRUMMERS
20.10.2018 KL. 11:00
FULD FART PÅ VILLADS FRA VALBY
20.10.2018 KL. 15:00
FULD FART PÅ VILLADS FRA VALBY
24.10.2018 KL. 18:00
FÆLLESSPISNING
24.10.2018 KL. 19:30
OPUS ZOO
27.10.2018 KL. 11:00
HIP SOM HAP
31.10.2018 KL. 18:00
FÆLLESSPISNING
31.10.2018 KL. 20:00
THE BAGHDADDIES
03.11.2018 KL. 10:00
BØRNERYTMIK
03.11.2018 KL. 11:00
NINAS JAZZKITCHEN
06.11.2018 KL. 19:30
YOUNG FRANKENSTEIN PREMIERE
07.11.2018 KL. 18:00
FÆLLESSPISNING
07.11.2018 KL. 19:30
YOUNG FRANKENSTEIN
08.11.2018 KL. 19:30
YOUNG FRANKENSTEIN
09.11.2018 KL. 19:30
YOUNG FRANKENSTEIN
10.11.2018 KL. 15:00
YOUNG FRANKENSTEIN
11.11.2018 KL. 19:30
YOUNG FRANKENSTEIN
13.11.2018 KL. 19:00
BØVL - NILS VILLEMOES PÅ SLAP LINE
14.11.2018 KL. 18:00
FÆLLESSPISNING
14.11.2018 KL. 19:30
TRESAFINADO & VIOLIVIOLA
15.11.2018 KL. 20:00
ALLAN OLSEN SOLO
16.11.2018 KL. 19:00
CHRISTIAN FUHLENDORFF
17.11.2018 KL. 20:00
MAGTENS KORRIDORER
18.11.2018 KL. 17:00
HOLGERS FORSVARSTALE
21.11.2018 KL. 18:00
FÆLLESSPISNING
23.11.2018 KL. 20:00
JOHN MOGENSEN SHOW BAND
25.11.2018 KL. 19:30
PEER GYNT
28.11.2018 KL. 18:00
FÆLLESSPISNING
29.11.2018 KL. 20:00
JANE & SHANE
30.11.2018 KL. 19:30
KONCERT FOR LOU
01.12.2018 KL. 10:00
BØRNERYTMIK
01.12.2018 KL. 11:00
MONDAY QUARTET
02.12.2018 KL. 13:00
NISSER TIL SØS
05.12.2018 KL. 19:30
PIANISTERNE RIKKE SANDBERG OG TANJA ZAPOLSKI
08.12.2018 KL. 16:00
AMAZE
09.12.2018 KL. 19:30
ANDENS VERDENSKRIG
15.12.2018 KL. 11:00
BØRN TO BE WILD
11.01.2019 KL. 20:00
BRIAN TROY & ELVIS ON MY MIND
14.01.2019 KL. 20:00
RED BASTARD
25.01.2019 KL. 20:00
SLÄPSTICK
26.01.2019 KL. 20:00
SLÄPSTICK
02.02.2019 KL. 20:00
IRSK AFTEN MED TRADISH
22.02.2019 KL. 20:00
HALBERG & FRIENDS
09.03.2019 KL. 20:00
MICHAEL FALCH
16.03.2019 KL. 11:00
KNUD ROMERS ABC
16.03.2019 KL. 12:30
KNUD ROMERS ABC
16.03.2019 KL. 20:00
SANNE SALOMONSEN
19.03.2019 KL. 18:00
EMIL FRA LØNNEBERG
20.03.2019 KL. 18:00
EMIL FRA LØNNEBERG
04.04.2019 KL. 19:30
MORPH
05.04.2019 KL. 19:30
TIME OF MY LIFE
06.04.2019 KL. 11:00
SIGURDS DANMARKSHISTORIE
06.05.2019 KL. 19:30
JAGTEN PÅ DET GRÅ GULD
10.10.2019 KL. 19:00
TYPISK JONATAN SPANG
ONSDAG 13. JUNI 2018 KL. 19:30
STEINWAY PRISVINDERE

GALAKSEN & J U H L -SØRENSEN
præsenterer Steinway Piano Festival Pristagerkoncert

Xiang Tian Liu, 10 år:
1. Sofia Gubaidulina: The Magic Smith fra Musical Toys
2. Franz Schubert: Impromptu i Es-dur, op. 90, nr. 2

Shreyas Narayan, 12 år:
1. Lowell Liebermann: Gargoyles, op. 29, nr. 3
2. Frédéric Chopin: Etude i Ges-dur, op. 10, nr. 5

Dina Elena Draugsvoll, 17 år:
1. Milij Balakirev/Mikhail Glinka: The Lark
2. Anatolijus Senderovas: Demonas

PAUSE

Valdemar Wenzel Most, 13 år:
1. Franz Liszt: Gnomenreigen, S. 145
2. Sergej Rakhmaninov: Études-Tableaux op.33, nr.8
3. György Kurtag: Play with Infinity
4. Sergei Rachmaninoff: Præludie i cis-mol, op. 3 no. 2

Annika Brix Severinsen, 10 år:
1. Carl Nielsen: Snurretoppen fra Humoreske Bagateller, op. 11
2. Sergej Slonimskij: March of the Dreadful Villain Barmaley

William Patrick Guldfred, 13 år:
1. Beethoven Sonata Op.53, nr.21 “Waldstein”, 3. sats
2. Einojuhani Rautavaara: Kvartit etydit, op. 42, nr. 4

Alle de unge pianister har deltaget i Steinway Piano Festival 2018 og vundet priser ved denne konkurrence.
Steinway Piano Festival er en over 60 år gammel tradition hos pianofirmaet Steinway & Sons i Hamburg.
Firmaet JUHL-SØRENSEN har taget idéen op og har nu siden 1987 gennemført Steinway Piano Festivals i
Danmark og de senere år også i Sverige. Nu er også Norge og Finland kommet med og afholder deres egne
Steinway Piano Festivals. En repræsentant fra hvert land udtages til den Internationale Steinway Festival.
Steinway Piano Festival er landsdækkende, og deltagerne udvælges ved lokale festivals, der blev afholdt i løbet af foråret på musikskoler landet over. Steinway Piano Festival er for deltagere op til 17 år.

Du kan læse mere om festivalen på www.piano.dk/steinwayfestival

God fornøjelse!
Bookmark and Share
Pris: 110 kr.
Store sal - Unummererede pladser
Arrangør: Galaksen & Furesø Musikforenig
PRAKTISKE LINKS
KONTAKT OS
Kulturhuset Galaksen
Bymidten 48, 3500 Værløse
tlf.: 7235 4720
info@galaksen.dk

Find vej

EAN: 5798008527425
CVR: 29188327
FØLG OS

NYHEDSBREV

TILMED DIG