For AV-udlejning klik her
Og læs mere og det lyd- og lysgear vi tilbyder kommunale foreninger, skoler mv. at leje.
Galaksen råder over en foyerscene samt to sale blot 87 meters gang fra Værløse station.
CAFESCENE
Galaksens Caféscene er en scene, der opstilles i Galaksens café og benyttes til at skabe intime og hyggelige arrangementer, hvor publikum sidder ved caféborde.
STORE SAL OG ORBIT
Galaksens to sale, store sal og Orbit, kan indrettes på mange forskellige måder alt efter typen af arrangement.
Det vurderes ved hvert enkelt arrangement, hvilken publikumsopstilling der passer bedst.
STORE SAL
Galaksens store koncertsal er multifunktionel og kan derfor anvendes på mange forskelige måder. Som koncert- og teatersal rummer den 430 siddepladser. Antallet af sæder kan dog variere alt efter typen af koncert, forestilling og/eller foredrag.
Salen kan deles op i to mindre møde- og konferencerum, der hver kan rumme op til 100 personer. Dette varierer dog alt efter, hvordan man ønsker, at deltagerne skal sidde.
ORBIT
Orbit er Galaksens lille sal, som kan bruges til alt lige fra møder og konferencer til små intime koncerter, cafeer og teaterforestillinger. Ved møder eller konferencer kan salen rumme op til 90 personer. Dette varierer dog igen alt efter, hvordan man ønsker, at deltagerne skal sidde. Orbit er ca. 150 m2.
- Bredde: 11,03 m
- Længde: 13,9 m
- Højde: 2,92 m
Spørgsmål til leje og booking skal rettes til Geske Svanekier på:
Email: gsv1@furesoe.dk eller
PRISER FOR LEJE AF GALAKSEN
Udlejning pr. dag:
• Administrationsgebyr pr. booking: kr. 140,00
• Store sal: kr. 14.711.00
• Orbit: kr. 4.025,00
Tilstedeværelse af personale i tidsrummet kl. 8-17 mandag til torsdag, og fredag kl. 8-15: kr. 416.
Tilstedeværelse af personale udenfor dagtimer og i weekender/helligdage: kr. 447.
Prisen er pr. påbegyndte time. Minimum 4 timer.
Scenemester/teknisk ansvarlig (obligatorisk ved teaterforestillinger) Minimum 6 timer: kr. 744.
Priser er uden opstilling/oprydning af stole/borde mv.
AFLYSNING
• I tilfælde af aflysning mindre end 14 dage før arrangementet, afregnes løn til hyret personale på teknik, afvikling og evt. café/bar. Evt. bestilt forplejning, som allerede er bestilt og/eller leveret til Galaksen afregnes ligeledes.
• Ved aflysning af arrangement med billetsalg afregnes 30 kr. pr. billet, der skal refunderes.
• Ved udskydelse/ombooking til ny dato beholder kunderne deres billet og bruger den på den nye dato. Der afregnes ikke for selve ombookingen, men der afregnes 20 kr. pr. billet, der må refunderes til kunder, der ikke accepterer den nye dato.
Alle priser er ekskl. moms.